In This Section

Extra Curricular Activities at Taverham High School 2019/2020

We have an extensive programme of after school and lunchtime clubs and activities. In addition to the listing below, many subject departments offer lunchtime and after school coursework/controlled assessment catch-up and revision sessions. Students should ask their subject teachers for the exact details.

Day

Activity

Where

When

Open to

With

Monday

Bronze D of E

S3

1-1:25pm

 

Mr Tutte

Monday

Dance

Sports hall

Lunchtimes

All

Mrs Church

Monday

Table Tennis

Gym

Lunchtimes

All

Mr Taylor

Monday

Windband

Pa1

Lunchtimes

All players

Miss Ellis

Monday

Computer Science Homework club

F15

Lunchtimes

ALL

Mr Wilson

Monday

Homework Club

F14

3pm-4:30pm

All

Mrs Glasel

Tuesday

Chatterbooks Book Club

Library

Lunchtimes

All

Mrs Glasel

Tuesday

Band

Studio

Lunchtimes

By invite

Mr Timbers

Tuesday

Netball

Sports hall

Lunchtime

Yrs. 9, 10 & 11

Mrs Wheater,

Mrs Church

Tuesday

KS4 Computer Science Intervention

F15

Lunchtimes

Yrs. 11 & 10

Mr Wilson & Mrs Moore

Tuesday

Guitar Group

PA1

Lunchtime

All players

Mr Bunting

Tuesday

Bronze D of E

G8

1-1:25pm

 

Miss Gaylor

Tuesday

Art

F9

3pm-4pm

Yrs. 10 & 11

Miss Pearce

Tuesday

Music Coursework Clinic

PA1

3pm-4:15pm

Yr. 11-yr 13 Invite only

Mr Timbers

Tuesday

Netball

Sports Hall

3pm-4pm

All

Miss Greenway

Mrs Wheater

Mrs Church

Tuesday

Boys Active

Main Hall

3pm-4pm

All Boys

Mr Taylor

Mr Derrick Mr Blowers

Mr Hyett

Tuesday

Science Club

S6

3:10-4pm

(starts 30th Oct.)

Yr. 7

Mrs Kinsley

Tuesday

Homework Club

F14

3pm-4:30pm

All

Mrs Glasel

Tuesday

Philosophy & Ethics Booster

G13

3pm-4pm

Yr. 11

Ms Green

Wednesday

Manga Club

Library

Lunchtimes

All

Mrs Glasel

Wednesday

Netball

Sports Hall

Lunchtimes

Yrs. 7 & 8

Miss Greenway

Wednesday

Gym Club

Gym

Lunchtimes

All

Mrs Wheater

Wednesday

GCSE Drop ins

Field

Lunchtimes

Yrs. 10 & 11

Mr Taylor

Wednesday

Singing club

PA1

Lunchtimes

Staff & students

Mrs Sayer

Wednesday

Brass Group

Studio

lunchtimes

All players

Mr Dockray

Wednesday

Computer Science Homework club

F15

Lunchtimes

All

Mr Wilson

Wednesday

Coding Club

F13

Lunchtimes

All

Mrs Moore

Wednesday

Silver D of E

S3

1-1:25pm

 

Mr Tutte

Wednesday

Homework Club

F14

3pm-4:30pm

All

Mrs Glasel

Wednesday

Music Coursework clinic

PA1

3pm-4:15pm

Yr. 11-Yr 13 Invite only

Mr Timbers

Wednesday Week 2

Philosophy & Ethics Booster

 

G13

3pm-4pm

Yr. 11

Ms Green

Wednesday

Gym Squad

Gym

3pm – 4pm from October

All

Mrs Wheater

Wednesday

Hockey

Astro

3pm-4pm

All

Miss Greenway

Thursday

Chess Club

Library

Lunchtimes

All

Mrs Glasel

Thursday

Samba Group

PA1

Lunchtimes

All

Mr Timbers

Thursday

GCSE Handball

Sports hall

Lunchtimes

Yrs. 10 & 11

Mr Taylor

Thursday

KS4 Computer Science Intervention

F15

Lunchtimes

Yrs. 10 & 11

Mr Wilson & Mrs Moore

Thursday

Bronze D of E

G8

1-1:25pm

 

 

Thursday

Engineering Club

D2

3pm-4:30pm

Yrs. 7, 8 & 9

Mr Housden

Thursday

Girls Active

Sports Hall

3pm-4pm

All girls

Miss Greenway & Mrs Burgess

Thursday

GCSE English Workshops

E2

3pm-4pm

Yrs. 10 & 11

Mr Patterson

Thursday

Homework Club

F14

3pm-4:30pm

All

Library

Thursday Week 2

Philosophy & Ethics Booster

G13

3pm-4pm

Yr. 11

Ms Green

Thursday

Table Top Gaming

S5

3pm-4:30pm

All

Mr Cartwright

Thursday & Friday

Film Club

F8

Lunchtimes

Yr. 11

Mrs Richardson

Friday

History Club

F12

Lunchtimes

Yr. 7

Mr Williams

Friday

Badminton

Sports Hall

Week 1 Lunchtimes

Yrs. 7,8 & 9

Miss Greenway

Friday

GCSE Badminton

Sports Hall

Week 2 Lunchtimes

Yrs. 10 & 11

Mr Taylor